CHVÁLA EXTRAKTU Z MLADÉHO JEČMENE A CHLORELLY

Je mi 67 let. Poměrně dost sportuji (kolo, turistika, lyže, tenis…), což pravděpodobně mělo zmírňující vliv na mé rostoucí zdravotní problémy, spojené s mým silným kouřením v minulosti (naštěstí jsem asi před dvaceti lety přestal). Přesto mne důsledky tohoto nepříjemného zlozvyku před pěti lety dostihly a projevily se sníženou průchodností cév. Již několik let předtím se postupně zvětšovaly bolesti v lýtkách při náročnějších výstupech v horách, které přecházely až téměř v křeče, které silně omezovaly můj pohyb. Nebyly to problémy, které by podstatně omezovaly normální chůzi, ale objevily se vždy ve spojení s větší námahou. Nakonec jsem úspěšně absolvoval operaci, kde mi byl proveden by-pass na jedné noze od třísla až téměř ke koleni. Po tomto zákroku se situace podstatně zlepšila a problémy při extrémních stoupáních se podstatně zmenšily.

Rok nato mi odoperovali pupeční kýlu a další rok jsem měl pro změnu více než centimetrový kámen v ledvinách a s hrůzou jsem čekal, kdy se dá na pochod, nebo kdy mě konečně vezmou na další operaci (naštěstí se v posledním okamžiku nějakým zázrakem rozpadl a jeho fragmenty bezbolestně odpluly). Vypadalo to že do smrti mě čeká tak jedna operace ročně… Možná všechny tyto problémy byly nějak nastartovány (či urychleny) boreliózou, kterou jsem prodělal asi tři roky před první popisovanou operací (tuto domněnku vyslovila jedna zkušená lékařka). Tehdy (při borelióze) jsem neměl žádné velké problémy kromě podstatného a subjektivně pociťovaného poklesu formy.

To poslední, co mne (dosud) potkalo, byla ztuhlost v ramenou, kterou jsem zprvu zcela mylně připisoval  přetížení v důsledku přemíry plavání apod., a udělal jsem to nejhorší – začal jsem ramena šetřit a přestal jsem úplně plavat. Ztuhlost se v průběhu asi dvou let zvětšovala a postupně začala být i bolestivá. Při některých pohybech docházelo v ramenních kloubech k jakémusi velice bolestivému „přeskakakování“ a „drhnutí“. Po vyšetření u specialisty (a snímkování) jsem byl ujištěn, že jde o artrózu a na můj dotaz jak to léčit, se lékař jen smutně pousmál a řekl, že artróza se už zlepšit nemůže, že jde jen o to její průběh zpomalit (udržovat ramena v teple, lehce cvičit…). Dodávám, že v této fázi jsem tenis chodil hrát pouze s Brufenem (nejde o jméno partnera, ale o prášek proti bolesti) a při jízdě na kole v terénu jsem začal mít obavy, že časem už nebudu schopen udržet řidítka. S tenisem jsem se posléze rozloučil úplně (moc mě to nemrzelo; hrál jsem ho jen mizerně a zřídka). Vrcholem bylo, že jsem se dostal do fáze, kdy jsem se probudil třeba pětkrát za noc s nesnesitelnými (klidovými) bolestmi v jednom či druhém rameni. Nebyl jsem schopen příslušnou rukou vůbec pohnout a musel jsem ji postupně rozhýbat pomocí druhé ruky.

Vzhledem k poměrně rychlé progresi popsaných obtíží se zdálo, že si sportování už moc neužiji a že se propříště budu muset spíš věnovat sbírání známek či podobným aktivitám, kde budu moci ramenní klouby udržovat v teple a jen lehce je procvičovat. Tato perspektiva mne moc nelákala a donutila mne vyzkoušet možné i nemožné, abych situaci nějakým způsobem zlepšil. A tak, když jsem jednou potkal dobrého známého, který se léta zabývá studiem a distribucí různých vitaminových doplňků, dal jsem na jeho radu (jakkoli se mi v té chvíli zdála bláhová) a přešel jsem s plnou vervou na vegetariánskou stravu (bez mléka, obilovin…) s významným podílem konzumace  ovoce a syrové zeleniny. K tomu jsem začal užívat zelené produkty (extrakt z mladého ječmene a řasa Chlorella). Oba produkty jsem užíval bez jakýchkoliv problémů (někdo údajně problémy má) a výsledek překonal všechna očekávání a já jen lituji, že jsem si nedělal nějaké zápisky, abych mohl poskytnout daleko preciznější popis.  To co se dělo potom, bylo totiž zcela neuvěřitelné Musím ještě předeslat, že jsem do té doby používal každý den (ve třech dávkách: ráno, v poledne, večer) poctivou hrst pilulek všech barev a druhů  (na tlak, na mírné ředění krve, na cholesterol, na cukry, preventivně na prostatu  a bůhví co ještě). Asi po čtyřech či pěti týdnech definitivně odezněly ony nesnesitelné noční klidové bolesti a opět jsem začal spát bez obav. Vedlejším efektem bylo, že jsem shodil asi osm kilogramů a tak jsem dokonale optimalizoval svůj BMI  a nadále jsem nebyl nucen na pláži v exponovaných momentech zatahovat břicho (nepochybně samotné snížení váhy mělo pozitivní vliv na řadu mých zdravotních problémů).  Začal jsem se cítit velmi dobře a tak jsem po určitém váhání vyhodil všechny prášky a od té doby (skoro dva roky) jsem nevzal jedinou pilulku. Navíc – frekvence občasných bolestí bederní i krční páteře (jsem více než třicet let po operaci bederní páteře po úraze) se postupně snižovala a ačkoliv ani dříve mne tyto problémy nijak výrazně nelimitovaly, přesto se v tomto směru cítím podstatně lépe než dříve. To bylo víceméně subjektivní hodnocení mého zdravotního stavu. Objektivně: po půl roce od mého počátku vegetariánství jsem byl na  vyšetření krve a výsledek byl skvělý. Všechny hodnoty byly v limitech normálu. Od té doby jsem byl na vyšetření krve ještě dvakrát s týmž výsledkem. Za celou dobu se neobjevily jakékoliv problémy s ledvinovými kamínky či pískem, což se dříve vracelo s nepříjemnou frekvencí několika let.

Tlak – který byl před lety hodně vysoký, se po prášcích normalizoval. Asi deset let jsem bral prášky na tlak až do doby, kdy (jak uvedeno výše) jsem všechny vyhodil. Poté se tlak trochu zvýšil, ale hlavně silně kolísal. Postupně se však rozkmit hodnot vrchního i spodního tlaku zmenšoval až se nakonec tlak zklidnil a po několika měsících začal být velmi stabilní s hodnotami 120-140 / 80-90 (ať jsem měřil kdykoliv).

Artróza –  která byla důvodem mého „podivného činění“ (jak to vnímají mí přátelé) v podstatné míře ustoupila. Zase hraji bez problémů tenis (ani servis mi nedělá nejmenší problém), s chutí lyžuji a ani dlouhá stoupání na běžkách nečiní mým ramenům žádná příkoří, kraul zase plavu s potěšením. Mohu konstatovat, že pokud se snad artróza nedá vyléčit (jak se všeobecně míní), pak se rozhodně dá stav ramenních (a nepochybuji, že i jiných) kloubů neuvěřitelně zlepšit. Na magickou otázku, o kolik procent se můj stav v tomto směru zlepšil, krčím rameny. Nevím, nedokážu to kvantifikovat (snad 70 či 80 procent???). Rozhodně mohu říci, že mne má ramena v ničem neomezují. Pochopitelně se vyhýbám (možná je to psychická záležitost) extrémní námaze spojené např. s dobýváním pařezů apod. Občas mi v kloubech lehce „křupne“, většinou úplně bezbolestně a dodávám, že ani úplné vyléčení v žádném případě nevylučuji, ale zatím jsem ho nedosáhl (ale nemuselo by být daleko)….

Nedokážu posoudit jaký vliv na pozitivní vývoj má striktně vegetariánská strava a jakou roli v tom hrají ony zelené  produkty. Tuším však, že symbióza obojího znamená optimální řešení podobné situace.

Aby závěr nevyzněl tak optimisticky dodávám, že v průběhu posledního roku jsem poněkud polevil v životosprávě (sice stále snídám ovoce, ale občas ochutnám i  maso, dám si kávu, pochutnám si na sýru apod.) a snížil jsem i dávky zelených produktů. Výsledkem je, že současná měření tlaku signalizují, že by mohlo dojít k jeho opětnému zvýšení. Uvidíme…

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *