TŘI BARÁŽE BOHATĚ STAČILY…

Tři roky pomáhal Mladé Boleslavi, bez jeho přispění by Středočeši patrně nezachránili extraligovou příslušnost. Brankář Marek Schwarz odvedl mateřskému klubu ty nejlepší služby, během uplynulé sezony se ale připravoval na to, že znovu zvedne kotvy. „V Boleslavi mi skončila smlouva, věděl jsem, že bych chtěl odejít do ciziny. Brzy po sezoně jsem se dohodl s finským Turku, při rozhodování jsem bral ohled také na rodinu. V srpnu se nám s manželkou narodí dítě, potřebujeme mít pořádné zázemí a klid,“ konstatuje.

Už je to několik týdnů, co Mladá Boleslav úspěšně zvládla bitvu s Ústím nad Labem,. Hokejisté Bruslařského klubu si od té doby pořádně odpočinuli a nyní už zase trénují, Schwarz měl volno mnohem kratší. „Dal jsem si jen zhruba týden, pak jsem se pustil do suché přípravy. Směr Finsko se vydám sice až v polovině července, ale nechci nic podcenit. Chystám se sám, chvilku mi dělal sparingpartnera Honza Vidner, ale ten má teď povinnosti v klubu,“ říká.

Není to tak dávno, co se zdálo, že by bronzový medailista z mistrovství světa dvacítek 2005 mohl odejít do ruské KHL. Ještě loni na podzim vypadaly hodně zajímavě námluvy s Jaroslavlí. Pak se ale situace otočila, i s ohledem na zmíněné osobní důvody.

„Radil jsem se o tom s manželkou, čekáme syna, bude to pro nás velká životní událost. Nechtěl jsem tahat rodinu někam do Ruska, Finsko je hezká země, kde se nám bude určitě líbit,“ nepochybuje.

Velký vliv na Schwarzův verdikt měl i značný zájem klubu. „To je fakt. Turku mě hodně chtělo, ten zájem byl eminentní. Představitelé klubu mi nastínili hokejovou budoucnost, dali najevo, že vytvoří i patřičné podmínky pro osobní život. Neustále se ptají, co budu potřebovat, zajímají se o spoustu věcí. Musím říci, že jednání klubu je skvělé. Moc se do Turku těším,“ konstatuje upřímně.

Změna je život, Schwarz si to dobře uvědomuje. „Hlavní parametry mého rozhodování jsou jasné: přesun do špičkového klubu, jiná soutěž, dobré zázemí pro rodinu. A pak je tady i sportovní motivace. Třikrát jsem byl v baráži, to mi bohatě stačilo. Teď chci hrát o titul! Strašně rád bych se probojoval do play off a tam došel k úspěchu. Tohle mi poslední dobou moc chybělo,“ přiznává.

TPS Turku je slavný finský klub. „Uplynulou sezonu měli špatnou, ale v té předchozí vyhráli titul. Díval jsem se na internet, vím, že TPS patří k nejlepším týmům finské historie. Z hlediska celkové bilance je tuším druhý. V klubu vyrostli hráči jako Saku Koivu, určitě to je výborná hokejová štace,“ nepochybuje.

Zvědav je i na trenéra gólmanů, kterým je někdejší finský reprezentant Urpo Ylönen. Slavný gólman v minulosti vydatně pomohl třeba Alexandru Salákovi, který letos chytal ve švédském Färjestadu a před pár dny podepsal smlouvu s Chicagem.

„Na trenéra Ylönena jsem zvědav. Hodně jsem o něm slyšel, spolupráce to bude zajímavá. Vychoval řadu brankářů pro NHL,  věřím, že to bude pro mě prospěšné,“ konstatuje. Ve Finsku nebude mít potíže s komunikací. Tamní těžkou řeč se učit nebude, vystačí si s angličtinou.

„Navíc v týmu působí Michal Birner. Je určitě dobře, že tam bude, pomůže mi v začátcích. Dost jsme spolu prožili v juniorských dobách a třeba i v St. Louis. Ještě jsem Michalovi nevolal, ale určitě se s ním chci spojit,“ plánuje.

Ve finské SM-liize čeká progresivního brankáře rychlý přímočarý hokej. Něco podobného, co zažil třeba v kanadské juniorce, kde hájil klec Vancouver Giants, nebo ve farmářské AHL. Trošku nezvykle může působit skutečnost, že denní světlo během zimy výrazně prohrává s noční tmou. „Něco podobného jsem už zažil na Aljašce. I v obrácené podobě. Blížila se půlnoc – a všude světlo. To nebylo moc příjemné, podobně tomu ve Finsku bývá v létě. Dlouhé období tmy a šera mi nevadí,“ reaguje závěrem.

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *