SVĚŘENCI T. HYKA A R. WILL

O víkendu poutal pozornost vstupní draft do NHL, ve středu byl na programu pro změnu draft do kanadsko-amerických juniorských soutěží CHL. Letošní jedničkou se stal finský obránce Olli Määttä, jehož si zamluvil London. Druhý v pořadí Michail Grigorenko se stěhuje do Quebeku, třetí muž výběru Victor Rask míří do Calgary. Z Čechů přišel na řadu jako první Petr Šidlík, coby pátého ho získalo Victoriaville. Na osmém místě uspěl Tomáš Hyka, jehož má Gatineau, devátého v pořadí Dominika Volka pak Regina.

Počty hokejistů v Import Draftu každoročně signalizují, kolik mohou jednotlivé země ztratit perspektivních mladíků. Český hokej drží v tomto ohledu rekord z roku 2007, kluby OHL, WHL a QMJHL tehdy i vlivem sestupu osmnáctky do I. divize šampionátu braly nevídaných 33 hráčů s českým pasem. Poté se situace vrátila k dřívějším zvyklostem, každým rokem mířilo za Atlantik zhruba kolem dvaceti našich juniorů. Loni ale už jen dvanáct.

Strategie týmů je poněkud jiná než v draftu NHL. Kluby CHL berou hokejisty po předběžné dohodě, nemohou si dovolit ztrátu míst, jelikož krajánci mohou být v organizaci jen dva. Draftu tudíž předchází vyjednávání s agenty, týmy sázejí na jistotu a draftují mladíky, kteří se k cestě do Kanady či Spojených států dopředu víceméně jasně rozhodnou.

Nikdo z hokejistů nechce o svých úmyslech předem hovořit, protože by se další kluby mohly potom v draftu zachovat jinak. A tým, jenž se s hráčem potichu domluvil, by utřel nos. Skutečnost, že byl hráč draftován, ještě nemusí nutně znamenat jeho odchod do zámoří. Michael Frolík prošel Import Draftem, ale ještě rok zůstal doma. Před dvěma lety se něco  podobného stalo v případě českobudějovického Bohumila Janka, loni zase u slávisty Dmitrije Jaškina. Ovšem pravděpodobnost přesunu do Spojených států či Kanady je u zamluvených juniorů hodně vysoká.

Češi hráli v minulých draftech CHL důležitou roli, často jim patřila první pozice. Jedničkami se kupříkladu stali Vladimír Sičák, Jiří Drtina, Zdeněk Bahenský, Jakub Vojta, Jakub Voráček nebo Tomáš Vincour. V letech 2008-09 přišli jako první na řadu Rusové Nikita Filatov a  Stanislav Galijev, loni získal pozici jedničky slovenský zadák Martin Marinčin a napodobil krajana Michala Sersena, prvního može výběru z roku 2003.

CHL Import Draft se týká klubů z Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Hockey League, klíč výběru je přesně stanoven. I letošní draft se uskutečnil prostřednictvím internetu, případně s využitím telefonických hovorů do centrály organizace. Dražba nadějí má dvě kola, každý klub dostal k dispozici deset minut na poslední rozhodnutí.

CHL Import Draft 2011:

První kolo:

8. Tomáš Hyka         útočník   Gatineau      Ml. Boleslav
9. Dominik Volek      útočník   Regina        Sparta Praha
10. Patrik Machač      útočník   Brampton      Kladno
14. Lukáš Sedlák       útočník   Chicoutimi    Č. Budějovice
22. Radek Faksa        útočník   Kitchener     Třinec
26. Tomáš Pavelka      obránce   PEI           Vítkovice
29. Roman Will         brankář   Moncton       Ml. Boleslav

Zdroj: hokej.cz

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *