NEMŮŽEME ZE SPORTOVCŮ DĚLAT ,,TAŽNÉ KONĚ,,

Svalová vytrvalost je prioritou, vytrvalostní trénink NE.

Abych nebyl špatně pochopen. Kardiovaskulární vytrvalost je důležitá pro každého, pro hráče ledního hokeje taktéž. Pokud však trénujeme dovednosti a atletizmus (dynamiku, rychlost, agilitu, sílu), nebudeme potřebovat trávit mnoho času aerobním tréninkem (dlouhé běhy, spinning, jízda na kole). Zanechme vytrvalostní trénink dospělé populaci (jogging, jízda na kole) a lidem, kteří chodí do fitness (spinning, HEAT).
Jakkoliv pro mladé hráče ledního hokeje má vytrvalostní trénink nevelký vliv na kvalitu výkonnosti. Samozřejmě mladí hráči potřebují mít vytrvalost, kterou je však možné získat jako vedlejší produkt kvalitním tréninkem s vysokou intenzitou, jak na ledě, tak mimo led.
Mládežnické zápasy nejsou vždy nejlepší na rozvoj vytrvalosti. Často hraje příliš mnoho hráčů, hra je přerušována rozhodčími. Nikdo nezlepší svojí vytrvalost pokud bude při zápase příliš často sedět na lavičce, nebo bude příliš často stát při tréninku.
Pokud hráče při tréninku dovedností a atletizmu udržíme ve vysokém tempu, zlepšíme vytrvalost hráče daleko lépe než vytrvalostními cvičeními.

Výzkum z jiných sportů (basketbal, fotbal) ukazuje, že herní a dovednostní cvičení jsou velmi efektivní při rozvoji vytrvalosti (http://www.soccerfitness.com/scientific-news/66-small-sided-games-is-an-effective-form-for-aerobic-training-in-soccer).

Ve studii, která byla prováděna během šesti neděl předsezónní přípravy hokejového mužstva, kde byl prováděn intervalový trénink rychlosti, sprinty, dynamika, síla, anaerobní vytrvalost, bylo zaznamenáno zlepšení explozivní síly. Tento fakt není zarážející, zarážející bylo, že se výrazně zlepšila vytrvalost hráčů, ačkoliv žádný trénink během šesti neděl nebyl aerobně zaměřen. Tréninky měli vysokou intenzitu a trvali 60 – 90 min. Měřilo se VO2 Max, srdeční frekvence, po 30 s se přidávalo 12,5 Wattů. VO2 Max se po 6 týdnech zvedlo o 6 procent, anaerobní práh o 19 procent.

Můžeme diskutovat o VO2 Max, daleko důležitější je však fakt, že hráči se výrazně zlepšili v klidové tepové frekvenci po zátěži. Což dokazuje daleko lepší regenerační schopnost po zátěži.
Dále jsme se zaměřili na výkonnost, než srdeční frekvence dosáhla 85 procent svého maxima. Po šesti týdnech přípravy byli hráči schopni zvýšit pracovní výkonnost o 41 procent než srdeční frekvence dosáhla 85 procent maxima.
Je zde jasná evidence, že dobře naplánovaný anaerobní trénink (rychlosti, dynamiky, agility) výrazně zlepšuje vytrvalost hráčů.
Mimochodem jediný aerobní běh, co hráči mužstva během 6 týdnů absolvovali, byli dva pětikilometrové testovací běhy.

Co z toho všeho plyne?

ANAEROBNI INERVALOVÝ TRÉNINK S INTENZITOU ZÁROVEŇ ZLEPŠUJE VYTRVALOST. NAPROTI TOMU AEROBNÍ TRÉNINK DYNAMIKU, RYCHLOST, SÍLU VÝRAZNĚ SNIŽUJE…

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *