VÝŽIVA – DOPLŇKY ANO ČI NE??

DOPLŇKY: UŽITEČNÁ ,,CHEMIE,,

ANO ČI NE?

BRÁT ČI NEBRAT?

Speciální výživa je součástí všech sportů, ale doplňky stravy využívá i běžná populace bez ohledu na to, zda sportuje či nikoliv.

Podstatou doplňků je dodat tělu živiny dle potřeby tak, aby byly co nejrychleji doručeny tam, kde jsou potřeba. Člověk pak může podávat kvalitnější výkony.

Je pravidlem, že amatérští sportovci dříve či později začnou stagnovat. Pak přichází na řadu doplňky. Pomáhají zvýšit příjem potřebných živin, absolvovat kvalitní trénink a rychleji regenerovat.

,,Kdo tělo pravidelně vystavuje stresu v podobě fyzické nebo psychické zátěže, tak živiny nezíská jen z klasické stravy, protože kvalita dnešních surovin je vzhledem k výrobním postupům velmi nízká,“ tvrdí přední odborník na fyziologii a dietologii Petr Fořt. ,,Doplňky jsou při zvýšené zátěži nutné. Zároveň je důležité vše sladit s racionální výživou. Kdo se bude ládovat knedlíky a omáčkami, tomu doplňky k lepší vytrvalosti ani síle nepomohou.“

,,Je škoda, když sportovec nepodá výkon, kterého je schopný, jen proto, že mu dojdou síly díky nevhodnému stravování před výkonem a během něho.,,

,,Spousta lidí nestíhá snídat, obědvat či svačit. Diář mají nabitý fyzicky a psychicky nabitými aktivitami, které stojí mnoho sil a vydají na ně spousty energie. Namísto vyrovnání energetického výdeje, který by je zbavil únavy a vyčerpání, dodají tělu kávu, popř. rychlou bagetu. Není divu, že se pak cítí unaveni, vysátí a neefektivní… Stačí jen vyrovnat energetickou bilanci… Tzn. kvalitní snídani, popř. koktejl ze sacharidového nápoje (gainer), během dne opět gainer, popř. energetické nebo proteinové tyčinky. Důležité je přijmout nějaké jídlo každé 3-4 hodiny. Výrobky sportovní výživy jsou v tomto případě vhodné, rychle se vstřebají, jsou dostupné a rychlé na přípravu a mají téměř okamžitý účinek.,, (Tomáš Fukala, Aminostar)

,,Doplňky stravy jsou v dnešní době důležité. Stoupá výskyt infekčních i neinfekčních chorob a neexistuje možnost jak zajistit odpovídající množství ochranných látek, než jejím cíleným podáváním v doplňkové formě. Pokud mají svaly nejenom růst, ale zůstat v dobrém stavu, vyžadují nejenom živiny, ale také příjem specifických látek, které nabízí produkty sportovní výživy.,, (Petr Fořt)

(zdroj: www, deník  Sport)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *